Strona główna » Pielęgnacja podłóg

Drewno jest materiałem naturalnym, co oznacza, iż mimo obróbki technologicznej i warstw zabezpieczeń ulega zużyciu. Dlatego wysiłek związany z położeniem drewna na podłodze nie kończy się wraz z ostatnimi pracami instalacyjnymi. Bardzo ważnym działaniem jest pielęgnacja takiej posadzki gdyż nie tylko utrwala jej naturalne piękne, ale przedłuża żywotność. Bardzo często można spotkać niezadowolonych klientów, którzy zdecydowali się na drewniane podłogi, ale nieodpowiednio o nie dbali. Efektem jest posadzka, która w całości nadaje się do wymiany lub przykrycia.

Głównymi zagrożeniami dla drewna jest wilgoć oraz piasek, stąd najważniejszym w pracach pielęgnacyjnym jest zabezpieczenie posadzki przed tymi czynnikami. Przy czym istotny jest rodzaj posadzki (parkiet, deski, mozaika, drewno lite, warstwy drewna), gatunek użytego drewna (jasne, ciemne, egzotyczne, krajowe) oraz sposób wykończenia posadzki (podłoga biała, lakierowana, olejowana, fabrycznie wykończona). Przede wszystkim należy pamiętać, iż nie należy myć drewnianej posadzki wodą. Zdecydowanie nie zaleca się mycia mopem oraz innego rodzaju sprzętem, który wchłania nadmierne ilości wody i rozmazuje je po powierzchni drewna.

Drewno to materiał higroskopijny, który zmienia swoje właściwości w zależności od warunków panujących w otoczeniu. Dlatego też optymalne warunki dla posadzek drewnianych to temperatura 18-20°C oraz wilgotność 50-80%. Wyższa wilgotność powoduje pęcznienie i wybrzuszanie się elementów podłogi a mniejsza – ich rozsychanie się, co skutkuje powstawaniem mniejszych bądź większych szczelin. Jest to naturalny objaw pracy drewna, lecz warto pamiętać, iż długotrwałe wystawianie na bezpośrednie działanie wody może spowodować nieodwracalne zmiany. Stąd za niezbędne jest uważane stosowanie mleczek oraz innych płynów do mycia oraz pielęgnacji podłogi drewnianej.

Powierzchnie lakierowane czyści się na sucho okresowo przecierając je wilgotną szmatką. Zabrudzenia usuwa się specjalnymi preparatami do pielęgnacji drewna na bazie żywic, które nie zmniejszają przyczepności lakieru. Innymi słowy, nie powodują odpadania warstwy lakieru od powierzchni drewna. Niemniej jednak przeprowadzając pielęgnację każdego rodzaju podłóg należy stosować się do zaleceń producentów chemii podłogowej.

Podobnie postępuje się z podłogami olejowymi, przy czym sam zabieg olejowania powtarza się mniej więcej co pół roku. Zabezpiecza on drewno przed wnikaniem wody (olej wnika w strukturę drewna nie tylko tworząc warstwę ochronna na jego powierzchni) oraz brudu a także eksponuje strukturę naturalnego materiału. Przed olejowaniem należy usunąć starą warstwę impregnatu przy pomocy specjalnych preparatów. Lakierowanie oraz olejowanie nie zabezpiecza trwale drewnianej posadzki, która ulega naturalnemu zużyciu. Stąd konieczność powtarzania czynności konserwujących, tak, aby posadzka była bardziej odporna na wilgoć oraz kurz. Takie zabiegi czynią podłogę także łatwiejszą w utrzymaniu w czystości – czysta i zabezpieczona powierzchnia nie zbiera kurzu i zapobiega wnikaniu zabrudzeń z strukturę drewna.

źródło: www.podlogi.infoOstatnia Aktualizacja: 31.01.2010  godz. 13:35:16   |  © JMComputers 2010